ULTRAVİOLET CİHAZLARI

image
image

ULTRAVİOLET ...

Ultraviyole Sistemleri ile dezenfeksiyon, suya herhangi bir kimyasal veya oksidant ilave edilmeksizin mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi işlemidir.

Tüp benzeri cam bir kılıfın içine yerleştirilmiş ultraviyole lambası sayesinde cihaza giren suya dozajı ayarlı UV IŞINI verilir. Bu ultraviyole ışınları mikroorganizmaların DNA yapısını bozarak etkisiz hale gelmelerini sağlar. Bu şekilde ortalama % 99.9 oranında dezenfeksiyon verimi elde edilmektedir.

Özel olarak tasarlanan sistemler ile 2500-2600 Angstron arası dalga boyuna maruz kalan mikroorganizmaların DNA yapısı bozulduğu için, işlevini de yerine getiremez hale gelir.

Yaklaşık 254 nm dalga boylu yüksek enerjiye sahip UV-C ışınları mikroorganizmaların hücre zarından içeri süzülür ve DNA'yı oluşturan başta "Timin" adlı nükleik asitler tarafından absorbe edilir. Bu enerji transferi sonucu DNA zinciri bir çok noktasından tahrip olur. DNA'sı bozulan canlının üreme dahil tüm hücre faaliyetleri durur ve hücre ölümü gerçekleşir.

Bu sistemle mikroorganizmaların öldürülebilmeleri için ultraviyole ışının direkt olarak üzerlerine çarpması gerekir. Bu nedenle su, Ultraviyole sistemine girmeden önce içerisinde bulunan tortu, bulanıklık gibi parametreler sudan uzaklaştırılmış olmalıdır. Bunun için ultraviyole öncesinde kum filtresi veya kartuş filtrenin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ultraviyole Sistemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, sistemin nihai kullanıma mümkün olduğunca en yakın yere konmasıdır. Ayrıca, sistemden çıkan su özellikle atmosfere açık ayrı bir üniteye girmemeli ve bekletmeden kullanılmalıdır. Ultraviyole ünitelerinde iyi bir verim elde etmek için periyodik bakım önemlidir. Senede bir kere UV lamba değişimi ve ham su kalitesine bağlı olarak, periyodik olarak kuvars cam temizliği yapılmadır. Bu temizliğin yapılmaması durumunda, UV ışınım etkinliğini azalacak ve cihaz verimi düşecektir.

ULTRAVİYOLE SİSTEMLERİN AVANTAJLARI

• Uygulaması basittir.

• Su içinde yan ürün ve kalıntı madde oluşturmaz.

• Suyun tadına etki etmez.

• Korozif madde oluşumu yoktur.

• Ekonomiktir.

• Çevre dostudur, kimyasal kullanmadan dezenfeksiyon sağlar;

• Su içine herhangi bir kimyasal verilmediği için suyun kimyasal özelliğini (iletkenlik, pH gibi) değiştirmez;

• Suda kanserojen yan ürünler oluşturmaz (klorlu dezenfektanlarda "THM" kanserojen bileşikler !);

• Yeterli UV dozu (> 400 J/m2) sağlandığında tüm mikroorganizmalar üzerinde etkilidir;

• Suyun sıcaklığı veya pH değerinden bağımsız olarak dezenfeksiyon yapar

• Dezenfeksiyon kabiliyeti yüksektir ve temas süresi çok kısadır (< 5 sn), büyük temas tanklarına (UV reaktörü) ihtiyaç yoktur;

• Tehlikeli kimyasallarla çalışma sorunu yoktur, çalışanlara zarar verme riski olmayan bir yöntemdir,

• İşletme maliyeti alternatif teknolojilere kıyasla düşüktür;

• Basit işletme, kontrol ve bakım imkanı sağlar;

• Kimyasal maddelere kıyasla satın alma, nakliye, depolama, kalite kontrol gibi işletme yükleri yoktur.

image
image

AKTİF KARBON FİLTRELERAC

su da bulunan ve istenmeyen klor, renk, tat ve kokuyu suyun içinden almak, istenmeyen çözünmemiş organik ve inorganik kirliliklerin den suyu arındırma da kullanılmaktadır. Aktif Karbon, serbest klor, Serbest ozon, klor bileşiklerinin, bazı organikler ve inorganikler, hümik asit, yağ, zirai ilaçlar ve koloidal tabir edilen çok küçük katı partiküllerin sudan uzaklaştırılmasında, diğer filtrasyon sistemleri tarafından giderilmeyen kirletici maddelerin gideriminde ve COD gideriminde kullanılır.

Aktifleşme işlemi ile yüzey alanı yaklaşık 100 kat arttırılan karbon mineralleri, organik maddeleri absorbe ederek filtre eder. Aktif Karbon Filtre içinde dolgu malzemesi olarak Aktif Karbon mineralleri kullanılır ve filtre ismini buradan alır.

Aktif Karbon Filtreler müşteri tercihine göre manuel, otomasyon valfli ya da PLC işletim sistemine sahip yüzey borulamalı olarak imal edilebilir. Aktif Karbon Filtre gövdesi yine müşteri tercihi ve tasarıma göre sentetik ( FRP), karbon çelik, 304 ve 316 paslanmaz çelikten imal edilebilir.

Tüm gıda, içecek ve sanayi kuruluşları için uygun olan Aktif Karbon Filtre Tasarımlarımızın Özellikleri ve Avantajları aşağıdaki gibidir;

• Tercihe göre manuel ya da tam otomatik çalışma seçeneği.

• Her uygulama alanı için doğru özelliklere sahip tasarım.

• Tercihe göre Aseptik, Hijyenik ve sanitary dizayn seçenekleri.

• Uzun yatak temas süresi sağlayacak tasarım.

• Sanitary Model, Buhar veya sıcak su ile ters yıkama seçenekleri vardır,

image
image

ULTRAFİLTRESYONUF

Mevcut filtre teknikleri arasında en yeni ve en güvenilir olan filtre çeşididir. Ultrafiltrasyon Sistemleri, özellikle yoğun ve değişken fiziksel kirlilik yükü olan deniz suyu, nehir suyu, arıtılmış atık suyun geri kazanımı, Doğal Kaynak Suyu ve kuyu sularının membran teknolojisi ile hassas filtrasyonu için kullanılır.

Ultrafiltrasyon Sistemleri partikül, koloit, bulanıklık, emülsiyon, askıda katı madde gibi kirleticilerin sudan uzaklaştırma prosesidir.

Ultrafiltrasyon yönteminde süzme ( filtre ) işlemi, sıvının yarı geçirgen bir membrandan hidrostatik basınç etkisiyle geçirilmesi prensibine dayanır. Yüksek moleküler ağırlıklı katılar ve çözünmüş maddeler tutulurken, su ve düşük moleküler ağırlıklı çözünmüş maddeler membrandan geçer. Su arıtma sistemindeki diğer teknolojilere entegre edilebilen Ultrafiltrasyon Koloit, protein, bakteri, pirojen, ve makromoleküllerin sudan ayrılması için ideal bir yöntemdir.

Ultrafiltrasyon düşük basınç altında çalışan ve suyun kimyasal yapısında hiçbir değişiklik yaratmayan bir teknolojidir.

Ultrafiltrasyon Modülleri içinde PES, PVP, PVDF, PS malzemeden imal edilmiş olan Delikli Elyaf ( Hollow Fiber ) mevcuttur. Tasarımına ve ham suyun özelliklerine göre içten dışa veya dıştan içe çalışan modelleri mevcuttur.

Tüm gıda, içecek ve sanayi kuruluşları için uygun olan Aktif Karbon Filtre Tasarımlarımızın Özellikleri ve Avantajları aşağıdaki gibidir;

• Delikli elyaf ( Hollow Fiber ) besleme suyundaki istenmeyen bileşenler dışında, çalışması esnasında herhangi bir atık meydana getirmez.

• Düşük enerji tüketimi yanında yüksek verim sağlar.

• Mutlak Filtrasyon ( Absolute ) sağlar. Parçacık ve mikrobiyal ayrıştırma bakımından arıtılan suyun kalitesinin iyi olması ve bu kalitenin stabil olması.

• Tesisin az alan kaplaması ve basit otomasyon.

• Ters Ozmos öncesi mükemmel filtrasyon.

image
image

MİXEDBED REÇİNEMİXBED - KARIŞIK YATAK

Mixedbed Reçineler suyun geçişi esnasında su içinde bulunan iyonların ayrımını yapmaktadır. Su saflaştırma işlemlerinde ve sudan spesifik iyon ayrımı yapılacak işlemlerde ihtiyaca göre çeşitli reçineler kullanılır.

Firmamızda piyasada bulunan birçok farklı marka ve özellikte Mixbed Reçinesini her zaman stoğunda bulundurmaktadır. Mixbed Reçineleri genel olarak 25 lt' lik ambalajlarda satılmaktadır.

Firmamız Mixbed Reçinesine ilave olarak Mixbed cihazları için reçine değişim hizmeti de sunmaktadır.

image
image

ANTRASİT...

Antrasit' ler içme, proses, atık su ve havuz suyu arıtımında basınçlı veya basınçsız filtreler kullanılarak uygulanır. Antrasitin kirletici tutma kapasitesi standart kum filtrelerine göre 4.5 kat daha yüksektir. Böylece filtrenin servis süresi arttırılırken ters yıkamada harcanan su miktarı da 1.5 kat azaltılmış olur.

Firmamızda piyasada bulunan birçok farklı marka ve özellikte Antrasiti her zaman stoğunda bulundurmaktadır.

Firmamız Antrasit satışına ilave olarak Filtreler için dolgu malzemesi değişim hizmeti de sunmaktadır.

image
image

DOLOMİT ...

Dolomit, kireç taşında kalsiyum ve magnezyumun birlikte yer almasından oluşan doğal bir mineraldir. Su arıtma proseslerinde Ters ozmoz sistemi sonrasında saflaştırılmış olan ürün suyunun pH değerini yükseltmek ve ek mineral kazandırmak için işlemi için kullanılır. "Son filtrasyon (re-mineralizasyon – mineral takviyesi)"

Dolomit filtreler manüel kontrollüdür. Su, filtre içerisinde yukarıdan aşağıya doğru süzülürken dolomit minerali eriyerek suya kalsiyum, magnezyum ve karbonat gibi doğal mineraller kazandırmış olur. Zaman içerisinde eridikçe eksilen mineralin üzerine yenisi ilave edilerek suya mineral ilave etme işlemine devam edilir.

Firmamızda piyasada bulunan birçok farklı marka ve özellikte Dolomiti her zaman stoğunda bulundurmaktadır.

Firmamız Dolomit satışına ilave olarak Filtreler için dolgu malzemesi değişim hizmeti de sunmaktadır.

HİZMETLERİMİZ

Firmamızın sizlere sağlayabileceği hizmet çeşitliliği aşağıda detaylarını inceleyebileceğiniz şekilde TEKNİK SERVİS, KURULUM ve MONTAJ, YEDEK PARÇA, PROJE ve DANIŞMANLIK olarak farklı bölümlere ayrılmıştır. Yüksek tecrübeye sahip teknik ekibimiz, ihtiyacınız olan teknik hizmeti size sunabilmek için çağrılarınızı hazır beklemektedir. Teknik servisimize 7/24 istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bize ulaşın !

İLETİŞİM !

129/26 Sokak No3/B 4. Sanayi Sitesi Bornova İZMİR
(+90) 232 375 35 34 (Pbx) Fax (+90) 232 375 35 01
  • image
  • image
  • image

Etki Su Arıtma Sistemleri © 2016